top of page

Zmiana stawek VAT od 1 lutego - jak uniknąć blokady kasy/drukarki fiskalnej?Urządzenia fiskalne blokują się automatycznie przy zmianie stawek VAT z niższej na wyższą, wynika to z przepisów o tzw. schodku podatkowym, które mają na celu zapobieganie nadużyciom VAT. Blokada następuje w momencie zmiany stawki dla towaru o tej samej nazwie, aby uniknąć problemu należy zmienić nazwę towaru dodając znak lub symbol np: literę, cyfrę, przecinek, kropkę czy ukośnik, w przypadku drukarek fiskalnych online można zastosować również znak % w nazwie towaru, w takiej sytuacji pozycja zaprogramuje się jako nowa na urządzeniu fiskalnym i blokada przy podwyższeniu stawki 31 lipca 2022 roku nie wystąpi.


Przy zmianie nazw warto pamiętać, że drukarki fiskalne posiadają ograniczoną liczbę znaków możliwych do zaprogramowania np.: 40, więc jeżeli w programie towary mają 50 znaków to należy zmienić nazwę w zakresie tych pierwszych 40 znaków, aby urządzenia zauważyły zmianę.

Drukarki fiskalne posiadają również ograniczenia liczbowe PTU na przykład popularna Posnet Thermal XL2 ma bazę na 250 tys. artykułów, należy pamiętać, że towary ze zmienioną nazwą zaprogramują się w bazie jako nowe pozycje i jeżeli zabraknie dla nich miejsca urządzenie również się zablokuje.


Przykładowe zmiany stawek VAT powodujące blokadę - schodek podatkowy:Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page